Til innhold

Hurtiglenker

  • Kontakt oss
  • Sidekart
  • English

Meny

  • Hjem
  • Rutetider
  • Leie Buss?
  • Presse
  • Nyheter
  • Jobbe i Boreal
  • Om Boreal
  • YSK
  • Miljøansvar

Søk

Hjem

  • Boreal Transport Nord AS
    • Hovedkontor BTN (Finnmark)
    • Buss (Finnmark)
    • Ferge/Hurtigbåt (Finnmark og Troms)
    • Harstad, Buss (Troms)
    • Vesterålen, Buss (Nordland)
    • Lofoten, Buss (Nordland)
    • Helgelandske, Sjø (Nordland)
      • Om Helgelandske
      • Kontakt Helgelandske
      • Rutetider og Priser
      • Trafikkmeldinger på SMS
      • Sikkerhet
      • Opplev Helgeland
      • Historien
      • Transportvilkår
    • Hertz Bilutleie
    • Verksteder
    • Gods
    • Minol - Esso
  • Boreal Transport Sør AS
  • Boreal Transport Midt-Norge AS
  • Boreal Transport Norge AS
  • Kontakt oss

Velkommen til Helgelandskysten!

Nordland er fylket som har mest kyst pr. innbygger – og det skyldes ikke minst Helgelands langstrakte, snirklete kyst og omfangsrike skjærgård. Den teller tolv tusen øyer. Og hvis man leter, skal det godt gjøres ikke å finne sitt private paradis.

Sist oppdatert 29.12.2010

Våre reisetips med båt og ferje:

Øyhopping med sykkel

Vår deilige skjærgård lokker med tusener av små sjarmerende øyer, holmer og skjær. Lune viker og rent vann er et eldorado for padling og dykking, eller for sykling for den del. Her er det mye å utforske!

Langt ute i havet finner du karakteristiske landemerker som Lovund og Træna. Her setter kystkulturen et særpreg på stedet. Lovund er mest kjent for sin store Lundefuglkoloni. Lundkommardagen finner sted hvert år den 14 april.

Daglige avganger med hurtigbåt og ferger gjør det enkelt å ferdes mellom øyene.

Her finner du Ruteforslag for Øyhopping med sykkel

Mer om øyhopping og andre aktiviteter, overnatting o.l. i distriktet finner du på Helgelandskysten Reiseliv sin nettside.

 

Rundreisemuligheter med hurtigbåt

 

"MS Helgeland "med Lovund i bakgrunnenSkjærgården på Helgeland er unik med sine tusentall av øyer og sagnomsuste trollfjell gir kysten fantastiske muligheter for naturopplevelser der alle sansene blir inspirert!

Rundreiser er rabatterte turer der man følger båten en hel runde i distriktet. Enkelte av disse turene gir anledning til å gå på land underveis, men rundturene i seg selv gir likevel fantastiske muligheter til å oppleve skjærgården på nært hold dersom man har begrenset tid.

 

Når du reiser på Helgeland er besøk av Lovund og Træna en opplevelse du bare må få med deg!

Lovund er først og fremst kjent for sitt unike fugleliv, og aller mest for den store kolonien av lundefugl, som teller godt over 100.000 stk.

Træna er Norges nest minste kommune og er et av landets eldste fiskevær. På øya Sanna ligger den karakteristiske "Trænstaven" og den berømte grotten "Kirkhellaren" med "alteret" og "prekestolen" inni - skapt av naturen for over 9.000 år siden.

Mellom Træna og Selvær passeres Polarsirkelen.

Fra Sandnessjøen mot Vega anløpes blant annet Austbø, Tennvalen, Brasøy, Sandvær, Skålvær - steder man kan gå i land for så å returnere på senere ruteturer.

Vega er kjent som 1000-årssted og har fått sin tittel for sin sammensatte og vakre natur. En historisk natur der det er funnet rester etter bosetting nesten 10.000 år tilbake i tid.

Herøy er blant annet kjent som stedet hvor Petter Dass (prest og dikter av Nordlands Trompet) ble født. Her ligger gården hvor han ble født i 1647. Herøy kirke, også kalt Helgelandskatedralen er en steinkirke fra 1100-tallet.

Se våre forslag til turer med priser NORSK PDF og ENGLISH PDF